Történelem

A templom története

A vámosszabadi templom építése 1658-ban kezdődött, jelenleg tehát több mint 350 éves. Az elődjénél méreteiben jóval nagyobb, 162 négyzetméteres templom a kor építészeti stílusában, barokk stílusban épült téglából. A fából épült torony akkor még a homlokzat közepén állt. Az oltár felett található nagyméretű Mindenszentek oltárképet 1799-ben készítették a hívek adományából. 1906-ban villámcsapás következtében ledőlt a fatorony, ekkor építették téglából a mai helyére. A torony jelenlegi 3 harangja 1928-ban kerültek a helyükre. A templom jelenleg is működő orgonáját 1914-ben készítették. A templombelső jelenlegi formáját az 1950-es években nyerte el, ekkor készültek a ma is látható falfestmények és festett üvegablakok. Nagyobb külső felújítás a 60-as évek végén volt, a templombelső teljes felújítása 1993-ban történt. Ezt követte a torony és a templom külsejének több részletben történő teljes körű renoválása, ami megszakításokkal napjainkban is folytatódik (forrás: A vámosszabadi templom története, összeállította: Alasztics Ervin).

Templomunk felszentelésének 350 éves évfordulója alkalmából jelent meg a Szent Kereszt ökumenikus magazin 2008. 6. számában a mellékelt írás. Az évforduló alkalmából került sor a falumúzeum átadására is.